درباره طرح ویژه مناطق 8گانه هندبال ایران

بر اساس تصميم رياست محترم فدراسيون ايجاد مناطق به عنوان بازوان فدراسيون با هدف تمركز زدايي، استفاده از خرد جمعی و پتانسيل های کشور، استعداديابی، پشتوانه سازي براي تيم هاي ملي، آموزش و شناخت فرصت ها و چالش های استان های کشور طراحي شد.
اين تصميم در جلسه هم انديشی خانواده بزرگ هندبال ارايه و پس از بحث و تبادل نظر تصميم گرفته شد، 6 منطقه پیشنهادی به 7 منطقه تقسيم و عملياتی شود.
بر اساس اين تصميم کلاس آموزشی مربيگری هندبال پيشرفته پايه با مدرسی آقای فلدمن در شش منطقه و هر منطقه 5 روز برای مربيان مناطق 1 تا 6  برگزار شد.

شور و هيجان هندبال در نونهالان ايران زمين
مسابقات نونهالان کشور در 3 بخش استانی – درون منطقه ای و مناطق شش گانه مطرح و اين رويداد بسيار مهم برگزار شد. در هر منطقه از هر استان حداقل 2 تيم و در هر منطقه 10 تا 16 تيم 16 نفره شرکت كردند. پس از آن مرحله نهايي نونهالان با حضور 15 تيم از هر منطقه 2 تيم و ميزبان هم يک تيم بصورت متمرکز در ياسوج برگزار شد.
در جريان اين مسابقات 90 استعداد شناسايي و كشف شدند كه 30 نفر از آنها بالای 190 سانتي متر قد دارند.
در اين مدت رياست فدراسيون و سه نفر از رؤسای کميته ها در زمان های مختلف در جلسه ای  با حضور مدير منطقه، رؤسای هيأت های  استان منطقه و مسئولين انجمن هندبال آموزش و پرورش هر استان حضور يافته و از نزديک طی يک روز کليه مسائل و مشکلات فرصت ها و چالش های استان های مختلف را شناسايي شدند.

ستاد هندبال غرب كشور
در جلسه هم انديشی در منطقه 4 کشور (کرمانشاه، کردستان، همدان و لرستان) مقرر شد با توجه به فرصت ها و استعدادهای بسيار مطلوب غرب کشور ستاد اختصاصی به نام ستاد هندبال غرب کشور تشکيل شود.
اين ستاد فعاليت هاي زير را دنبال مي كند:
  •   جذب اسپانسر
  •  بکارگيری متخصصان هندبال
  •   جهت مشاوره در پيشرفت اين منطقه
  •   بررسی امکانات
  •   استفاده از منابع اقتصاد و ارگان هایی که بتوانند به هندبال منطقه کمک کنند، مانند شهرداری، شورای شهر، پالايشگاه غرب ، كارخانجات سيمان غرب و ...

ارتقاء مناطق به 8 منطقه
جلسه  مديران مناطق جهت بررسی عملکرد و تعيين شرح وظايف و تشکيلات سازمانی کميته ها پس از تجربه 6 ماهه در فدراسيون هندبال تشکيل و در اين جلسه مقرر شد مناطق به 8 منطقه تبديل شود. همچنين آئين نامه اجرايي مناطق هشتگانه به تصويب رسيد.
بر اساس آيين نامه: برگزاری کليه مسابقات فدراسيون از مينی هندبال تا اميد کشور در 3 مرحله استانی، درون منطقه ای و مناطق کشور، آموزش های داوری، مربيگری، درجه 2 به بالا و کارگاه های دانش افزايي و استعداديابی به صورت منطقه ای اجرا مي شود.
مدير منطقه به عنوان نماينده فدراسيون با اختيارات کامل در منطقه حضور فعال خواهد داشت. دفتر و تشکيلات اداری، بودجه مناطق نيز طی آئين نامه اجرايي تهيه و به مناطق هشتگانه ابلاغ شد.
مسابقات نوجوانان درون استانی، درون منطقه ای و مناطق هشت‌گانه کشور بر اساس اين برنامه راهبردی اجرايي شد و تعداد زیادی تيم بدون دخالت مستقيم فدراسيون در این رویدادها حضور یافتند.  به عنوان نمونه در مرحله درون استانی 56 تيم نوجوانان در مناطق کشور به مسابقه پرداختند و 16 تيم به مرحله نهايي رسيدند. از سال آينده نیز تمامی مسابقات مينی هندبال تا اميد دختران و پسران در مناطق کشور برگزارمی شود.

دستاوردها
عملکرد چند ماهه مناطق نشان از تحول در هندبال پايه، آموزش یکسان و هماهنگ مربيان، آموزش تخصصی بدن‌سازی و دروازه بانی، گسترش هندبال در سرتا سر کشور و در نهایت تقسيم منابع به صورت يکنواخت است.
نخبگان جامعه هندبال  باور دارند، دستاورد« طرح راهبردی منطقه ای شدن هندبال ایران» پشتوانه سازی و پرورش استعدادها و شکوفایی هندبالیست های ایرانی است.

 


 

 

 
منطقه1: استان‌های مازندران، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، گلستان، سمنان
مدیر منطقه: ابوالقاسم شعبانپور
سوابق حرفه ای: مربی ملی، سرمربی سابق تیمهای ملی جوانان و بزرگسالان، سرمربی سابق تیمهای لیگ برتر ثامن الحجج سبزوار و منیزیم فردوس، رئیس کمیته فنی سازمان تیمهای ملی، مدیر فنی تیم ملی جوانان، مدرس مربیگری و کاپیتان سابق تیم ملی
منطقه 2: استان‌های قزوین، قم، البرز، سمنان، تهران، گیلان
مدیر منطقه: حسین داریا
سوابق حرفه‌ای: مربی ملی، سرمربی سابق تیم ملی بزرگسالان، رئیس سابق هیات هندبال استان البرز، مدرس و پیشکسوت هندبال
 
منطقه 3: استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان
مدیر منطقه: کوروش خسروی
سوابق حرفه‌ای: مدرس مربیگری، مربی ملی، مربی سابق تیم ملی جوانان و امید، بازیکن شاخص بیجار
 
منطقه 4: استان‌های لرستان، همدان، کرمانشاه، کردستان
مدیر منطقه: ناصر سلیمی
سوابق حرفه‌ای: مدرس مربیگری، مربی ملی، رئیس سابق کمیته آموزش و مربیان، مترجم کلاسهای مربیگری، رئیس هیات هندبال استان کرمانشاه، سرمربی تیم ملی نونهالان
 
منطقه 5: استان‌های اصفهان، مرکزی، چهارمحال بختیاری
مدیر منطقه: حسن افتخاری
سوابق حرفه‌ای: مدرس مربیگری، رئیس انجمن هندبال ساحلی، دبیر و سرپرست هیات هندبال استان اصفهان،سرمربی تیم ملی هندبال ساحلی
 
منطقه 6: استان‌های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان
مدیر منطقه: محمد باژیان
سوابق حرفه‌ای: بازیکن شاخص هندبال کرمان، بازیکن ملی، مربی و پیشکسوت هندبال، معاون استانداری
 
 منطقه 7: استان‌های خوزستان، ایلام، کهکیلویه و بویراحمد

مدیر منطقه:  غلامعباس اسماعیلی

سوابق حرفه‌ای: مدرس مربیگری، مربی ملی، مدیر فنی تیم ملی نونهالان، مربی سابق تیم ملی نوجوانان، مربی تیم لیگ برتر خوزستان
 
 منطقه 8: استان‌های فارس، بوشهر، کیش، هرمزگان

 مدیر منطقه: عبدالصائب نیکویی

سوابق حرفه ای: داور بین المللی، مدرس داوری، ناظر داوری کشور، دبیر هیات هندبال استان فارس، پیشکسوت هندبال
 
نهادها
سازمان‌های هندبال
 
حامیان مالی
               
وزارت ورزش و جوانان    فدراسیون بین المللی هندبال      بانک سرمایه
کمیته ملی المپیک ایران     فدراسیون هندبال آسیا      
  آکادمی ملی المپیک     فدراسیون هندبال اروپا      
  کمیته ملی پارالمپیک